Mooer Noise Killer, Pedal Reductor De Ruidos Gris
U$S 90
OVERVIEW
Essential pedal for guitarists with pedals.
This pedal is ideal for a player who uses a lot of processing, or for single coil players. It resides nicely at the back end of your signal path, quelling the noise of a row of pedals or a noisy pickup. The Mooer Noise Killer provides two working modes: Hard and Soft.
Hard: Provides a sudden and dramatic noise reduction.
Soft: Provides a gradual of noise reduction.
This pedal features a full metal shell, silent switching, true bypass and an included DC 9V Adapter power supply.
Eliminate unwanted noise in your signal path. Order today.
SPECIFICATIONS
Noise Killer Micro Noise Reduction Guitar Effects Pedal
Effects Modes: 2 (Hard/Soft)
Input: 1/4″ monaural jack (impedance: 1M )
Output: 1/4″ monaural jack (impedance: 100 Ohms)
Power Requirements: AC adapter 9V DC (center minus plug)
Current Draw: 26 mA
Dimensions: 1.6535″ (W) x 2.0472″ (H) x 3.6811″ (D)
Weight: 0.36lb
Ficha Técnica:
| Condición del ítem | Nuevo |
|---|---|
| Peso | 160 g |
| Color | Gris |
| Profundidad | 9.35 cm |
| Cantidad de efectos | 1 |
| Tipos de efectos | Noise reduction |
| Altura | 5.2 cm |
| Incluye pedal de expresión | No |
| Incluye fuente de alimentación | No |
| Instrumentos compatibles | Guitarra |
| Es vocal | No |
| Fabricante | Mooer |
| Voltaje de funcionamiento | 9V |
| Tecnologías del pedal | Analógico |
| Tipos de alimentación | 9v dc |
| Ancho | 4.2 cm |
| Con luz indicadora | Sí |
| Altura del paquete del seller | 11 cm |
| Largo del paquete del seller | 5 cm |
| Peso del paquete del seller | 170 g |
| Ancho del paquete del seller | 6 cm |


















































































































